top of page

Yinyogautbildning - De fem elementen, Modul 1, 25 timmar (1)

fre 19 sep.

|

AkademiHarmoni

Yinspiration! Utbildningen för dig som har yogaerfarenhet och vill fördjupa eller bredda din praktik, för dig yogalärare som vill utöka din repertoar med en underbar och omåttligt populär yogaform eller för dig terapeut som önskar ett somatiskt komplement till behandlingar eller samtal.

Yinyogautbildning - De fem elementen, Modul 1, 25 timmar   (1)
Yinyogautbildning - De fem elementen, Modul 1, 25 timmar   (1)

Tid och plats

19 sep. 2025 16:00 – 21 sep. 2025 20:00

AkademiHarmoni, Kunskapens väg 6, 83140 Östersund

Om evenemanget

YinSpiration! YinGivelser! YinSikter!


Den här 25-timmars yinyogautbildningen (del 1 av 3 moduler av vilka 2 och 3 kommer senare i höst och vt-26) kommer till största delen att vara praktisk med många pass där vi undersöker olika positioner och utgår ifrån de fem elementen/faserna/krafterna. Mellan sköna pass blir det föreläsningar, gruppövningar och samtal. 


 I utbildningen ingår:

  • grundläggande kunskap om yinyogans historia, principer och utförande (bland annat nyckelord och begrepp, "yinanatomi", subtil anatomi, fascia/bildväv, meridianerna, Dao, daoismen, yinyang-teorin, de fem elementen m.m)

  • grundläggande kunskap om hur du kan skapa yinyogapass för din egen praktik eller för att kunna erbjuda yinyogaklasser (sekvenser, teman och annat som kan ligga tillgrund för ett pass)

  • grundläggande kunskap om andnings-, yoga nidra- och meditationstekniker som kan införlivas i yinyogaklasser.


Schema

Ytterligare 2 objekt tillgängliga
Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

070-545 28 34

© 2025  YogaShala iHarmoni 

bottom of page